Test: FLUX Hifi VINYL BRUSH
De firma FLUX-Hifi uit het Duitse Haßloch heeft een paar eigenzinnige producten op de markt gebracht. Al enige jaren gebruik ik met veel succes de FLUX-Sonic, een handig apparaatje om de naald van de draaitafel veilig ultrasoon te kunnen reinigen. Eerder dit jaar was ik in de gelegenheid de FLUX-Turbo 2.0 platenstofzuiger te testen. Sindsdien gebruik ik deze om stoffige platen schoon te zuigen. Wanneer er slechts kleine stofjes op de plaat zitten, was de keuze altijd of een fluwelen borstel, of een borstel met haren van koolstofvezel gebruiken. Totdat de FLUX-Hifi Vinyl Brush voorbij kwam… en bleef.
De FLUX-Hifi Vinyl Brush is een borstel die het beste van twee werelden combineert. De plaat wordt antistatisch gemaakt door de haren van koolstofvezel terwijl het velours gedeelte stof verwijdert. De borstel is bedoeld om te gebruiken wanneer de plaat al op de draaitafel ligt. Zo gebruik ik ‘m dan ook. Mijn platen zijn allemaal minimaal een keer gewassen en voorzien van een antistatische binnenhoes. Platen komen brandschoon uit de hoes wanneer ik ze pak om te draaien. Mocht er onverhoopt een stofje op de plaat zitten dan gebruik ik deze borstel. De FLUX-Hifi Vinyl Brush is dan ook ontwikkeld om te gebruiken wanneer de plaat al op de draaitafel ligt.

De borstel
De vormgeving van de borstel is even eenvoudig als doeltreffend. De basis is een borstel met twee rijen haren van koolstofvezel in een metalen behuizing om het wegleiden van statische elektriciteit mogelijk te maken. Dit is bekend van de standaard antistatische borstel. Hier is de borstel echter opgesloten in een plastic houder die plaats biedt aan twee velours oppervlakken. Hiermee is eventueel stof weg te vegen. Door de afgeronde vorm is dit in een vloeiende handbeweging te doen. Het velours werkt zeer efficiënt en neemt alle, tenminste zichtbare, stofdeeltjes mee. Volgens de fabrikant heeft het velours een poolhoogte van 1,2 millimeter
en is het gewicht per strekkende meter 500 gram. De combinatie van de twee bekende typen platenborstels maakt de FLUX-Hifi Vinyl Brush bijzonder. Door de ergonomische vormgeving is de borstel pretting in gebruik. Een houder voor de borstel is niet nodig. De borstel blijft gewoon staan op een van de uiteinden.
Conclusie
Zowel een antistatische borstel met haren van koolstofvezel als een velours borstel gebruik ik al sinds mensenheugenis. Deze twee geïntegreerd in één borstel is een even voor de hand liggende als geniale vinding. Door de goede ergonomie van de borstel is deze prettig in het gebruik. Het belangrijkste is dat ie doet wat ie moet doen: op een simpele manier meehelpen de kostbare platenverzameling stofvrij houden. De borstel kost ongeveer €50.




